ERDÉSZETI KÁRFELMÉRÉS
Élő (biotikus), illetve nem élő (abiotikus) tényezők is okozhatnak károkat az erdőben, amelyek ellen mindenképp védekezni kell, különben könnyen felborulhat az erdészeti munka alapját képező népjólléti, ökológiai és gazdasági szempontok közötti egyensúly.
ABIOTIKUS KÁROKOZÁS UTÁNI KÁRFELMÉRÉS

Az abiotikus tényezők közé egyebek mellett a tüzet, a nagy mennyiségű havat, az erős szelet, az árvizet, jégesőt és a szárazságot sorolják.
Ilyen felmérésekre az esemény után van szükség, így nevezhetjük kárfelmérésnek.
MIÉRT ÉRDEMES DRÓNNAL VÉGEZTETNI AZ ILYEN KÁRFELMÉRÉSEKET?
A drónok nagyobb, vagy kisebb magasságokban repülnek, melyek RGB kamerás, vagy LIDAR technológiás eljárással végzik a kárfelmérést.
Az RGB kamerás felmérések alapján, a nagyfelbontású képeknek és videófelvételeknek köszönhetően, egyértelműen és pontosan meghatározható a kár mértéke és annak gazdasági kárbecslése.
A LIDAR technológia egy olyan eljárást tesz lehetővé, mely lézernyalábokat lő ki az adott testre, területre, melyek áthatolnak a legsűrűbb lombozat közé is, így például egy kidőlt fa esetében, a vizsgálandó test térfogata és ez által a tömege is megállapítható. Ez pontos választ ad arra a kérdésre, hogy milyen anyagi kár érte az adott területet.
BIOTIKUS KÁROKOZÁS UTÁNI KÁRFELMÉRÉS

A biotikus károk, élőlények által okozott károkat jelentenek. Ezeket a károkat leginkább a rovarok, a gombák és a vadak okozzák.
Erdeink nehezen képzelhetők el vad nélkül. Az ökológiai egyensúlyban mind az erdő, mind a vad beleszámít.
Szakirodalmi adatok szerint jelenleg az erdő vadeltartó képességénél nagyobb a vadlétszám erdeinkben. Ennek nyomait megtaláljuk a fiatalosokban, a középkorú állományokban, de az idős erdőkben is.
Az erdő természetes megújulásának egyik hátráltatója szintén a magas vadlétszám. A fiatalosokban a rügyek lerágása, valamint a kéreg lehántása jelent növedékkiesést. Idősebb erdőkben főleg dagonyák körül találkozhatunk dörzsölési kárral.
A vad által okozott kár mértéke számítható, de a megelőzés mindennél költségkímélőbb.
Éppen ezért ajánljuk a monitoring szolgáltatásainkat is, hiszen a kármegelőzésre szükséges a rendszeres, vagy legalább időközönkénti helyzetfelmérés az erdőkben.
A kárfelmérésre már csak akkor van szükség, ha a monitoringozást elhanyagoltuk és a probléma bekövetkezett.
IGÉNYELJE ITT A SZOLGÁLTATÁSAINKAT!