ÉPÜLETEK ENERGETIKAI HŐVESZTESÉGÉNEK FELTÉRKÉPEZÉSE

Az épületek energetikai tanusítványainak kiállításához szükség van fotó dokumentációkra is.
Olyan folyamat ez, mely összetett, és sok tényezőből álló adathalmaz alapján, egy energetikai besorolásba helyezi az adott épületet.
Az energetikai felmérés egyik fontos része a helyszíni felmérés, ahol az energetikai tanusítással foglalkozó szakember helyszíni felméréssel vizsgálja meg az épületet.
Ki lehet energetikával foglalkozó szakember?
Olyan építészetttel kapcsolatos mérnöki végzettséggel rendelkező szakember, aki jogosult energetikai tanusítványok elkészítésére és kibocsátására.
A drónos hő-, és RGB kamerás felmérés, a helyszínen elkészítendő fotódokumentációkban tud segítséget nyújtani.
KÉRJÜK, HOGY ITT ÉRDEKLŐDJÖN SZOLGÁLTATÁSUNKRÓL!
MI IS AZ AZ ENERGETIKAI TANUSÍTVÁNY?
Az energetikai tanusítvány egy olyan magánokirrat, mely egy adott épület energia fogyasztásáról ad információkat, közöl tényeket.
Az adott épület tanusítvány szerinti energetikai besorolását, az épület energia fogyasztása adja meg.
Egy ilyen tanusítvány, az adott épület fütés és melegvíz rendszeréről, az épület elemeinek rétegrendjéről, falainak és nyílászáróinak hőáteresztési tényezőiről, az épület működésében szerepet játszó megújuló energiaforrás rendszerekről stb. ad tájékoztatást.
Javaslatot tesz az épület energetikai korszerűsítésére.
MIKOR KÖTELEZŐ AZ ENERGETIKAI TANUSÍTVÁNY?
Jogszabály alapján, a következő esetekben kötelező:
- ingatlan bérbeadás (bizonyos esetekben, például társasház esetén, az egész ingatlan rendeltetési egységére, vagyis egy lakásra vonatkozóan is lehet tenusítványt kiállítani) ;
- hatósági bizonyítványhoz (új ingatlan használatba vételi engedélyéhez);
- ingatlan felújításkor (az ingatlan energetikai besorolása miatt a banki hitelhez);
- energetikai pályázatok esetén, ha apályázati anyag megköveteli.
MILYEN ESETEKBEN NEM KELL ENERGETIKAI TANUSÍTVÁNY?
Vannak olyan épületek, ahol nem követeli meg a jogszabály az energetikai tanusítvány elkészítését:
- 50 m2-nél kisebb hazsnos alapterületű, külön álló ingatlan esetén (lakó ingatlan);
- évi 4 hónapnál rövidebb használatra időtartamú lakhatásra, vagy pihenésre szánt épület esetében (pl.: nyaraló, hétvégi ház, üdülő);
- legfelljebb 2 évi használatra szánt épület esetében (pl.: felvonulási épület);
- hitéleti célra szánt épület estén;
- egyes alacsony energiaigényű mezőgazdasági épületekre (az évi fűtési/hűtési igény szabja meg, illetve ha az épület fűtési idényének ideje alatt, az épület belső hőmérséklete nem haladja meg a 12Cˇ°-ot);
- bizonyos esetkben műhelyekre, ipari területen lévő épületekre (a belső technológia által leadott hőnyereség és a fűtési idény alatti légcsere szükségessége határozza meg).
MITŐL LESZ HITELES EGY ENERGETIKAI TANUSÍTVÁNY?
A hitelesítést, csak olyan építészettel kapcsolatos végzettségű mérnök szakember késíztheti, aki a rendelkezik a mérnöki kamaránál jegyzett energetikai tanusító jogosultsággal.
A hitelesítés során, a dokumentáció feltöltésre kerül az Országos Építésiügyi Nyilvántartásba és kap egy kódszámot, melyet úgy hívnak rövidített néven, hogy HET (Hiteles Energetikai Tanusítvány) szám. A kódszámot minden esetben a rendszer generálja, így az előre nem adható meg.
A nyilvántartásba került tanusítványok lekérdezhetőek, bár vannak olyan adatok, melyek nem nyilvánosak (pl.: személyi adatok).
A kódszámmal nem rendelkező energetikai tanusítványok, nem hitelesek és nem szerepelnek a nyilvántartásban.
AZ ENERGETIKAI TANUSÍTVÁNY FOTÓDOKUMENTÁCIÓJÁNAK SZÜKSÉGESSÉGÉRŐL, A "176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet 6. § (2a) bekezdése" REDNELKEZIK, MELY AZ ÉPÜLETEK ENERGETIKAI JELLEMZŐINEK TANUSÍTÁSÁRÓL RENDELKEZŐ TÖRVÉNY.
KÉRJÜK, HOGY ITT ÉRDEKLŐDJÖN A SZOLGÁLTATÁSUNKRÓL!